•   فرحانی   76 95 762 0912  - قربانی    47 50 762 0912 - خط ویژه   86086933 - 021

طلاق توافقی

طلاق توافقی :

 

طبق آمار ها  بیش از چهل درصد طلاق ها از نوع طلاق توافقی می باشد . یکی از دلایل انتخاب طلاق توافقی ، تمایل زوجین (زن و شوهر) به دوری از دعوا و درگیری می باشد. در طلاق تواقی تمامی موارد و شرایط بستگی به زوجین (زن و شوهر) دارد . بدین صورت که پس از اینکه زوجین (زن و شوهر) در مورد تمامی مسائل مربوط به زندگی مشترک تصمیم نهایی را گرفتند جهت طلاق توافقی اقدامات لازم را همانطور که بشرح ذیل آمده انجام میدهند . و یا اینکه در صورت نیاز و راحتی و سرعت انجام کار درخواست وکیل جهت طلاق توافقی اقدام نمایند . یکی از خدماتی که موسسه حقوقی دادستا ارائه میدهد مشاوره حقوقی در زمینه طلاق توافقی می باشد . فقط کافیست یکی از زوجین تماس گرفته تا اقدامات لازم در این زمینه اعلام و در کمترین زمان ممکن انجام شود .

شرایط گرفتن طلاق توافقی توسط زوجین (زن و شوهر)به این صورت است که باید قبل از شروع مراحل طلاق توافقی در مورد مهریه ، نفقه ، جهیزیه و در صورت داشتن فرزند ، حضانت فرزند و یا فرزندان را توافق کرده باشند . البته مشاور حقوقی قبل از هرچیزی سعی بر صلح و سازش بین زوجین (زن و شوهر) را دارد که در صورت امکان به زندگی مشترک بازگردند ولی اگر انجام پذیر نبود و نشدنی بود صورتجلسه تنظیم میگردد .  پس از اینکه گواهی عدم امکان سازش صادر شد ،مراجعه به دفاتر رسمی طلاق می شود . یکی از شرایط طلاق توافقی در این مرحله حضور الزامی شوهر و یا وکیل وی در دفترخانه جهت اجرای صیغه طلاق و امضای دفاتر و اسناد مربوطه می باشد که در غیر اینصورت امکانپذیر نیست ، علیرغم اینکه گواهی عدم امکان سازش صادر شده بدون حضور شوهر و یا وکیل وی امکانپذیر نمی باشد چرا که طلاق حق مرد می باشد .

مراحل گرفتن طلاق توافقی : 1- ثبت دادخواست 2- تعیین دادگاه و شعبه رسیدگی کننده 3- رسیدگی در شعبه 4- اجرای رای

مدارک طلاق توافقی :1- اصل شناسنامه و کارت ملی زوجین 2- قباله ازدواج 3- وکالتنامه (وکالت در طلاق)

مدت طلاق توافقی : پس از ثبت دادخواست به طور معمول مهلتی بین یک هفته تا ده روز طول میکشد که دادگاه صالح و  شعبه رسیدگی کننده به دادخواست تعیین شود. این مدت زمانی به هیچ وجه توسط وکیل یا دفتر خدمات قضایی تعیین نمیشود بلکه کاملا وابسته به سیستم ارجاع قوه قضاییه است. بعد از اینکه تعیین شعبه شد وکلای زوجین با مراجعه به شعبه تمامی کارهای مربوطه را انجام میدهند که این روند یک یا حداکثر دو روز به طول می انجامد. پس از آن چنانچه در وکالتنامه ها حق اعتراض به رای اسقاط شده باشد رای قطعیت یافته و قابل اجرا میشود و تمامی کارها با مراجعه به دفتر طلاق پایان می یابد. در غیر اینصورت پس از صدور رای باید بیست روز مهلت تجدیدنظرخواهی و نیز بیست روز مهلت فرجام خواهی پایان یابد تا بتوان به دفترخانه طلاق مراجعه کرد و با ارایه گواهی عدم بارداری زوجه و امضای وکلا در دفترخانه صیغه طلاق جاری شود.

طلاق توافقی با توضیحات بیشتر :

دادگاه های خانواده در ایران با حضور رئیس یا دادرس علی البدل و قاضی مشاور زن تشکیل می شود . طبق بند 9 ماده ی چهار همین قانون ، رسیدگی به دعوی طلاق اعم از طلاق توافقی یا غیره در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد. دادگاه خانواده جهت تحکیم کیان خانواده در مرحله اول باید تلاش کند تا مشکل و اختلافی که بین زوجین هست را با صلح و سازش پایان دهد . دادگاه به موجب قانون می تواند به دادخواست زن و شوهر و یا حتی یکی از آنها حداکثر تا دو بار جلسه دادگاه و دادرسی را به تعویق بیندازد . این دادگاه بر خلاف دیگر دادگاه ها و جلسات رسیدگی در طلاق توافقی حتی یک نفر می تواند تقاضای تاخیر کند و قاضی غالبا دادخواست را به جهت اینکه صلح و سازش بین زوجین برقرار شود می پذیرد .

حال اولین قدم برای طلاق توافقی این است که بدانیم دعوایمان را در کدام دادگاه مطرح نماییم :

1- این دادخواست را زن می تواند در دادگاه محل اقامت شوهرش یا محل سکونت خودش بدهد . مگر در مواردی که خواسته زن مطالبه مهریه از نوع اموال غیر منقول باشد که در این صورت باید به دادگاه خانواده ی محل وقوع ملک مراجعه نماید.

2- اگر هریک از زن یا شوهر در خارج از کشور زندگی می کند ، دادگاه طرفی که در ایران اقامت دارد صالح به رسیدگی می باشد .

3- اگر زن و شوهر نر دو خارج از ایران اقامت داشته باشند ولی یکی از آنها در ایران سکونت موقتی داشته باشد ، دادگاه خانواده ی محل سکونت موقت در ایران صالح می باشد.

4- اگر هر دو در ایران سکونت موقت داشته باشند ، دادگاه محل سکونت موقتی زن صالح می باشد . اگر هیچ یک از زن و شوهر در ایران سکونت حتی از نوع موقت نداشته باشند ،  دادگاه شهرستان تهران صالح به رسیدگی می باشد و فقط در صورتی غیر از این است که زن و شوهر محل دیگری را برای ارائه دادخواست  توافق کرده باشند .

پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی و ارجاع آن به یکی از شعب دادگاه خانواده ، موضوع جهت انجام مشاوره به واحد یا مراکز مشاوره مخصوص پیش بینی شده در قانون که معمولا مستقر در مجتمع های قضایی خانواده می باشند ارجاع می گردد .

در جلسات مشاوره حضور زن و شوهر و یا حداقل یکی از آنها به همراه وکیل دیگری الزامی بوده . بدون وجود این شرایط ، مراکز مشاوره نسبت به انجام تشریفات اقدام نمی کنند . در مراکز مشاوره علاوه بر ارائه ی مشاوره به زوجین در خصوص مشکلشان موظف هستند که خواسته های دادگاه را عملی سازند و در جهت صلح و سازش زوجین تلاش کنند که در صورت سازش بین زوجین ، مشاورن سازشنامه را تنظیم و در غیر اینصورت دلایل خود را نسبت به عدم صلح و سازش بین زن و شوهر برای دادگاه نوشته و ارسال می کنند .

 

طلاق توافقی نسبت به سایر انواع طلاق در مدت زمان بسیار کمتری صورت میگیرد.چرا که در طلاق به درخواست مرد،وی موظف است تمام حقوق مالی زن را از جمله نفقه،مهریه،اجرت المثل پرداخت کند و جهیزیه زن را نیز به وی مسترد نماید. ضمنا جهت رسیدگی به دادخواست طلاق به درخواست مرد وقت دادرسی تعیین میگردد که‌چیزی حدود ۲الی ۳ماه از تاریخ ثبت دادخواست خواهد بود. اما در طلاق توافقی ظرف ۴۸ساعت از تاریخ ثبت دادخواست میتوان به دادگاه مراجعه کرد و رسیدگی خارج از نوبت انجام میشود.


در طلاق به درخواست زن نیز از انجایی که حق طلاق با زن نیست و زن تنها میتواند در صورت وجود شرایط مذکور در قانون طلاق خود را از شوهر بگیرد و اثبات این شرایط گاهی بسیار مشکل است گاهی پروسه رسیدگی حتی چندسال به طول می انجامد.ضمن اینکه در این مورد هم وقت رسیدگی معین میشود که معمولا دوماه بعد از تاریخ دادخواست می باشد. در نتیجه مشخص شد که توافق رن و شوهر جهت انجام طلاق توافقی در صورتی که تصمیم انان برای پایان دادن به زندگی مسترک قطعی است بهترین روش میباشد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد
  • ایران - تهران خیابان ولیعصر بالاتر از خیابان ظفر خیابان ناصری پلاک۸۲واحد ۵
  • 86086933 - 021 / 09127625047 / 09127629576
  • 86086933 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید...

آمار بازدید سایت

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
بالا