•   فرحانی   76 95 762 0912  - قربانی    47 50 762 0912 - خط ویژه   86086933 - 021

تغییر نام شناسنامه

تغییر نام شناسنامه

آیا نام کوچک را می توان تغییر داد ؟

موارد متعددی وجود دارد که افراد به علت راضی نبودن از نام کوچک خود که توسط والدینشان برای آنان انتخاب شده تصمیم به تغییر نام میگیرند و تمایل به تغییر نام دارند . و برخی مواقع تمایل به تغییر نام خانوادگی دارند .

هزینه تغییر نام

 تغییر نام را میتوانید توسط وکیل های خبره و متخصص موسسه حقوقی دادستا در کمترین زمان ممکن با هزینه ی مناسب انجام دهید . جهت طلاع از شرایط تغییر نام کوچک و تغییر نام خانوادگی کلیک نمایید .

 همین حالا تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان و حضوری ما استفاده نمایید

09127625047 | 09127629576 | خط ویژه  86086933

تغییر نام کوچک

تغییر نام شناسنامه

داشتن نام دلخواه یکی از اساسی ترین حقوق اولیه هر انسانی است.با توجه به اینکه انتخاب نام توسط خود شخص صورت نمی گیرد طبیعی است که افراد بتوانند در انتخاب و تغییر نام خود آزاد باشند. بنابراین قانونگزار، امکان تغییر به نام دلخواه را فراهم کرده است.

 هزینه تغییر نام شناسنامه

با توجه به تغییراتی که اخیرا در خصوص قوانین مربوط به تغییر نام صورت گرفته است، مراجع صالح برای رسیدگی به درخواست تغییر نام دادگاه ها و ادارات ثبت احوال میباشند.

اداره ثبت احوال : با توجه به آیین نامه های موجود، هیاتی در ادارات ثبت احوال تشکیل یافته است که به تقاضاهای تغییر نام افراد رسیدگی میکند. قاعدتا نام جدیدی که افراد انتخاب میکنند نباید از اسامی ممنوعه باشد. نامی که انتخاب میشود باید دارای معنا و مفهوم باشد و مخالف با عرف و شرع و قانون نباشد.

دادگاه : هر شخصی میتواند با مراجعه به دادگاه صالح، تقاضای رسیدگی به دادخواست تغییر نام بدهد. برای این کار با ثبت دادخواست و ضمیمه کردن شناسنامه و ذکر دلایل محکمه پسند میتوان تقاضای تغییر نام داد.

نکته :در تنظیم دادخواست تغییر نام، خوانده اداره ثبت احوال میباشد.

نکته :دادخواست تغییر نام برای افراد زیر18 سال باید توسط ولی قهری، قیم یا وصی تقدیم شود؛ و یا اینکه خودشان دارای حکم رشد باشند.

 

تغییر نام خانوادگی

تغییر نام شناسنامه

همانطور که در تغییر نام گفته شد، اشخاص می توانند نام خانوادگی خود را تغییر دهند و یا عباراتی را از آن کم و یا به آن اضافه کنند.تغییر نام خانوادگی، در ادارات ثبت احوال صورت می گیرد.

شخص بالای هجده سال می تواند با مراجعه به اداره ثبت احوال و تکمیل فرم تغییر نام خانوادگی و ارائه اصل شناسنامه در خواست خود را مطرح کند. برای تغییر نام خانوادگی یا باید از دارنده حق تقدم رضایت گرفت و یا اینکه نام خانوادگی ای را برگزید که کسی تا به حال این نام را نداشته است و از نام های ممنوعه نیز نباشد.

شخص دارای حق تقدم کسی است که در حوزه اداره ثبت احوال برحسب تاریخ ثبت سند، دارای حق تقدم در آن حوزه باشد. که قاعدتا این حق تقدم از طریق وراثت به فرزندان وی منتقل شده است.

نکته: زوجه می تواند نام خانوادگی همسرش را پس از ثبت واقعه ازدواج برگزیند. در این حالت نیازی به اخذ رضایت از صاحب حق تقدم نیست. البته زوجه هر وقت که بخواهد می تواند به نام خانوادگی قبلی خود باز گردد.

نکته : افراد زیر هجده سال به تنهایی نمی توانند در خواست تغییر نام بدهند بلکه تقاضا باید توسط ولی قهری ، قیم یا وصی صورت گیرد. البته در صورتی که حکم رشد افراد زیر هجده سال اخذ شده باشد، ارائه درخواست بلا اشکال است.

نکته : پدرانی که نام خانوادگی خود را تغییر می دهند فرزندان هجده سال به بالای آن ها با کسب رضایت پدر و بدون نیاز به رعایت حق تقدم می توانند از نام خانوادگی پدر استفاده کنند و فرزندان زیر هجده سال با در خواست کتبی پدر، نام خانوادگی شان تغییر خواهد یافت.

** تغيير نام شناسنامه مي تواند هم از طريق اداره ثبت احوال و هم از طريق مراجعه به دادگاه صورت گيرد. متقاضي تغيير نام  يا وكيل او بايد ابتدا به اداره ثبت احوال محل زندگي خود مراجعه كند و با دردست داشتن شناسنامه و كارت ملي و پر كردن فرم تقاضاي تغيير نام ، درخواست خود را مطرح كند. اين تقاضا در كميسون اداره ثبت احوال بررسي مي شود و چناچه با مقررات و آيين نامه هاي اداره ثبت تعارض نداشته باشد، با درخواست متقاضي موافقت مي شود، در غير اين صورت منقاضي صرفا مي تواند از طريق مراجعه به دادگستري  و ارائه دادخواست، خواسته ي خود كه تغيير نام و مشخصات سجلي است را مطرح كند.

** براي تغيير نام شناسنامه از طريق دادگاه، بايد دادخواستي با تمام مشخصات قانوني به طرفيت اداره ثبت احوالي كه صادر كننده ي شناسنامه بوده است تنظيم كرد.

متاتگ : تغییر نام قانونی ,تغییر نام ,تغییر نام کوچک , تغییر نام خانوادگی , تغییر نام شناسنامه , هزینه تغییر نام شناسنامه , هزینه تغییر نام , هزینه تغییر نام کوچک , هزینه تغییر نام خانوادگی , موسسه حقوقی دادستا , وکیل مریم قربانی , مریم قربانی,الهه فرحانی , موسسه حقوقی دادستا , هزینه تغییر نام در شناسنامه , تغییر نام در شناسنامه , تغییر نام فامیلی ,

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد
  • ایران - تهران خیابان ولیعصر بالاتر از خیابان ظفر خیابان ناصری پلاک۸۲واحد ۵
  • 86086933 - 021 / 09127625047 / 09127629576
  • 86086933 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید...

آمار بازدید سایت

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
بالا